Metropole Afriky

Centrem společenského života Afričanů se stávají ohromná města, v nichž najdete řadu turistických magnetů. Která to jsou?

Dodoma (Tanzanie)

Metropoli Tanzanské republiky Dodomu hledejte v nitru země v nadmořské výšce 1 100 metrů. Nejedná se zdaleka o největší zdejší město, žije tu pouhých 300 tisíc obyvatel. Vláda a další úřady se sem totiž nastěhovaly až v roce 1996, o přesunu hlavního města z Dar es Saalamu bylo rozhodnuto 23 let před tím. Důležité pro rozvoj Dodomy je její propojení s Dar es Saalamem železnicí.

Harare (Zimbabwe)

Aglomerace Harare patří k nejznámějším sídlům celého afrického kontinentu. Počet obyvatel tohoto hlavního města Republiky Zimbabwe se blíží ke třem miliónům. Ještě v roce 1889 neexistovalo, teprve poté bylo založeno na náhorní plošině na severovýchodě země v nadmořské výšce kolem 1 500 metrů.

Na Harare se velice podepsala britská správa: je tu poměrně čisto, vedou tu široké bulváry, velké množství názvů ulic je anglických – byť původní jméno města Salisbury neplatí od roku 1982. 

Kampala (Uganda)

Hlavní a zároveň největší město Ugandské republiky, Kampala, leží prakticky na březích Viktoriina jezera ve výšce takřka 1 200 metrů. Na první pohled jakoby vyrůstala z pralesa, z předkoloniálních dob také pochází památky jako hrobky bugandských králů v Kasubi, korunovační palác Buddo či starý parlament.

Z novějších míst stojí za návštěvu národní muzeum, trh Nakasero, národní divadlo či univerzita Makerere. Srdce města tepe nočním životem, o zábavu se starají restaurace, bary, kluby a další podniky. Funguje tu i celá řada nákupních center.

Lusaka (Zambie)

Lusaka je metropolí Zambijské republiky. Jedná se o město značných kontrastů, ve kterém se mačkají chudinské čtvrti vedle výškových budov mezinárodních firem. Na širokých silnicích se prohánějí silné vozy, zatímco v úzkých, historických uličkách se pod tíhou nákladů prohýbají osli. Lusaka leží v západní polovině státu, vede do ní železnice a v blízkosti funguje mezinárodní letiště. Město také slouží jako výchozí pod pro výpravy k Viktoriiným vodopádům na řece Zambezi.

Maputo (Mosambik)

Hlavní město Mosambické republiky se nachází na jejím jihu, v zálivu Delagoa u břehů Indického oceánu. Obývá ho téměř 1,8 miliónu obyvatel. Již v roce 1498 se tu objevil jako první Evropan portugalský mořeplavec Vasco da Gama, ovšem až stavba železnice v 19. století povýšila zdejší menší osadu na skutečně důležité město. Budova nádraží je ostatně nejznámější pamětihodností současného Maputa, čemuž pomohlo i její účinkování ve filmu Krvavý diamant.

Při pohledu z hladiny oceánu si město nezadá s jinými moderními velkoměsty. Pobřeží je lemováno hotely, kluby a restauracemi, v nichž můžete ochutnat zdejší rybí speciality. K dalším zajímavostem patří botanická zahrada, stará pevnost a národní umělecké muzeum.

Windhoek (Namibie)

Doslova uprostřed Namibijské republiky, na náhorní plošině Khomas Higland, se rozkládá její hlavní město Windhoek. Ještě v polovině předminulého století to byla jenom malá osada z potrhaných stanů, ovšem po německé kolonizaci a po zisku namibijské nezávislosti v roce 1990 prošlo značným rozvojem. Dnes se může chlubit moderním centrem s výškovými budovami a téměř půl milionem obyvatel.

Ve Windhoeku dobře nakoupíte luxusní oblečení a bižuterii, dobře se tu najíte a nevynechejte ani možnost navštívit bohatou uměleckou galerii. Za návštěvu stojí také botanická zahrada a Gibeon Meteorite Fountain na Post Street Mall s expozicí tří desítek meteoritů z roku 1838.