Národní parky v Africe

Unikátnost Afriky a její přitažlivost byla vždy založena především na krásné přírodě. Tu nejvzácnější spatříte v četných národních parcích. Které z nich skutečně stojí za návštěvu?

Central Kalahari Game Reserve (Botswana)

Tato ohromná rezervace, vyhlášená v roce 1961, zabírá plochu takřka 53 000 kilometrů čtverečních. To z ní činí druhou největší chráněnou oblast na světě. V převážně rovinaté, a z části také polopouštní oblasti, v níž nechybí buš ani duny, žije nebývalé množství zvěře. Během safari v Botswaně můžete vidět lvy, levharty, gepardy, divoká prasata, hyeny, žirafy, antilopy losí, pakoně, přímorožce jihoafrické nebo buvolce stepní. Kmeny křováků tady dosud vyznávají tradiční způsob života.

Národní park Andohahela (Madagaskar)

Jeho předností je pestrost: začíná kousek od Indického oceánu na madagaskarském jihu a táhne se až k vrcholkům hor do výšky 2 000 metrů, najdete tu suché oblasti, deštné pralesy i vysokohorské prostředí. Potkat můžete například lemury trpasličí, kteří prospí až osm měsíců v roce, hady a samozřejmě baobaby. Díky husté síti cyklostezek lze park projet i na kole.

Národní park Chobe (Botswana)

Čtyři ekosystémy zahrnující husté lesy Serondela, mokřiny Linyanti i suchou oblast bez stálé povrchové vody, to je rozlehlý, jedinečný park Chobe. Jeho chloubou je 120 tisíc kusů slonů, ale také lvi a hyeny. Zvířata se shromažďují hlavně kolem řek, proto v jejich blízkosti vyrostla řada kempů a pozorovatelen.

Národní park Kruger (Jihoafrická republika)

Opravdový král mezi národními parky. Vytvořen byl jako první v Africe již v roce 1902, na délku od Krokodýlí řeky k Limpopu měří 350 kilometrů a denně ho navštíví na tři tisícovky turistů. O jeho přírodním bohatství nejlépe svědčí čísla: žije tu 137 druhů savců, půl tisíce druhů ptáků, 120 tisíc antilop impala a půl druhé tisícovky lvů. K pobytu v parku lze využít jeden z 24 kempů.

Národní park Tsavo (Keňa)

Nachází se na jihu Keni, v oblasti mezi Kilimandžárem a Indickým oceánem. Řadí se mezi největší na světě a dělí se na západní část (Tsavo West) a větší východní část (Tsavo East). Nejlepší dobou k pozorování stád slonů, antilop a hrochů je závěr období dešťů, jinak je krajina hodně vysušená a prašná. Specialitou parku je rezervace Ngulia určená především pro kriticky ohrožené nosorožce černé.

Sloní národní park Addo (Jihoafrická republika)

Třetím největším národním parkem JAR, avšak možná tím nejzajímavějším, je NP Addo nedaleko Port Elizabeth na samém jihu černého kontinentu. Založen byl již v roce 1931 a v současné době se pyšní až šesti stovkami slonů. To však není zdaleka vše: můžete se těšit na setkání s „velkou sedmou“, která kromě největších suchozemských zvířat planety zahrnuje ještě nosorožce, buvola, lva, levharta, velrybu a žraloka bílého.

Park Addo zasahuje totiž i do Indického oceánu, díky čemuž návštěvníkům, kterých je ročně až 120 tisíc, představuje rovnou pět ze sedmi biomů, jež se v Jižní Africe vyskytují. Na Ptačím ostrově například žije největší světová kolonie terejů čítající 120 tisíc ptáků.